09|06
2017

První kroky v posilovně

Mgr. Jan Caha - garant a majitel vzdělávacího zařízení Fitness Institut, sportovní dietolog, bude pro klienty NESSFITU připravovat speciální články, točící se okolo fitness a sportovní  výživy.

 


První kroky v posilovně

Svoje první kroky po posilovně musel udělat snad každý z nás. Ano, předpokladem je tedy to, že jste ve fitness centru někdy byli. Pro ty z vás, kteří se tam chystají, ale možná ani netuší, jak tyto první kroky mají a měly by vypadat, kam by měly směřovat, a na co se zaměřit, abyste hned svůj první den neplatili za „podivína z fitka“ nebo se svým počínáním náhodou nezařadili mezi zábavná virální videa, která obíhají světem internetu, máme radu. Připravili jsme pro vás hned několik důležitých bodů (rád bych řekl nejdůležitějších), které byste jako začátečníci ve fitness centru měli nutně absolvovat.

Vyberte si vhodně fitness centrum

Výběr fitness centra je tím nejzákladnějším, co byste měli pro začátek splnit. Jak taky navštěvovat fitness centrum, pokud nemám žádné vybrané, že ano. A proto myslete na to, že vaše „fitko, fitness centrum, posilovna, bušírna“, jednoduše cokoliv, kam chodíte cvičit, musí splňovat hned několik kritérií výběru. Vaše fitness centrum musí:

…splňovat požadavky na vybavení

Prvním požadavkem je vybavení. S tím se budete stýkat každý den a neustále. Je mi jasné, že jako začátečník nemáte absolutně zkušenosti, a ani nevíte, co byste mohli ve fitness centru běžně najít. Hodí se však připomenout, že každé vaše životní počínání má nějaký svůj smysl. Tedy i to, že chcete začít chodit do fitness centra. Ujasněte si tedy cíl. Je to nabírání svalů, větší biceps, menší břicho, nebo kulatější zadek? Může být…Proč ne, cíle jsou to hezké a chválihodné. Nicméně právě jim musí odpovídat vybavení. Pokud budete chodit do fitness centra, kde chybí klec na dřepy a dokonce multipress, tak se z vás pravděpodobně „král dřepu“ jen tak nestane. Myslete na to, a projděte si fitness centrum dříve, než pustíte těžce vydělanou korunu z kapsy a začnete se ve fitness centru „trápit“.

…splňovat požadavky na dostupnost

Asi není vaším cílem si najít fitness centrum, do kterého budete muset cestovat hodinu tam a hodinu zpět. Z hodinového tréninku se tak stanou společně se sprchou a převlečením hodiny 4, a to je již čtvrtina vašeho produktivního dne (celkově 1/6). Chápu, že možná patříte mezi studující nebo se vám to aktuálně nejeví jako problém. Věřte mi však, čas jsou peníze a vy ten svůj nechcete každý den promarnit v autobuse nebo tramvaji, chcete ho promarnit účelně. Ideálním vodítkem je tedy fakt, že necestujete do fitness centra ze svého domu, práce nebo školy déle, jak 15 minut.

…Splňovat požadavky na otevírací dobu

Na co je vám fitness centrum, které nemá otevřeno přes oběd, když to je právě ten čas, kdy byste chodili nejraději, protože právě zde se cítíte energeticky na výši. Nebudete se přeci ve svém výkonu omezovat. Dnešní fitness centra nabízejí otevírací doby běžně od 6 ranní do 10 večerní (což stačí každému běžnému cvičenci…povětšinou). Vybírejte tedy právě tyto, nikdy nevíte, kdy se vám bude hodit možnost trénovat třeba v 9 večer.

…splňovat požadavky na sociální prostředí

Tradiční bouchárna plná testosteronu je jistě skvělá, ne však pro křehkou dívku, kterou budou pohledy svalnatých chlapů doslova probodávat a nebude se cítit zrovna komfortně. I toto je věc, o kterou byste se měli zajímat. Ve fitness centru budete nyní trávit poměrně hodně času, bude to místo, kam chodíte téměř každý den, a aby byl váš trénink kvalitní, tak se také v tomto místě musíte cítit dobře. To je důležitý základ. Vybírejte tedy tak, aby fitness centrum co nejvíce splňovalo požadavky na lidi a cvičence, se kterýma se budete právě zde potkávat.

…splňovat požadavky na cenu

V neposlední řadě je to cena, která určuje vaši možnost chodit do vysněného fitness centra. Každý z nás nemá na to, aby si zaplatil roční členství v luxusním fitness centru, kde máte masáž a vodu ke každému vstupu zdarma. Než tedy vstoupíte do fitness centra, zjistěte si, zda máte možnost koupit jednorázový vstup, máte první vstup zdarma, můžete nakoupit permanentku nebo snad členství.

Připravte se materiálně, oblečením i doplňky

O fitness centru již víte téměř vše. Tedy alespoň o tom, jak ho ideálně vybrat. Teď je na čase připravit vás samotné. Jistě je totiž návštěva fitness centra kulturní záležitostí, nicméně tato „kulturní záležitost“ si zaslouží jiný dresscode, než na který jste běžně zvyklí. Ano, sáhněte do skříně a zkuste vyhrabat sportovní oblečení. Ideálně takové, které bude odpovídat klimatu ve fitness centru v průsečíku s množstvím kůže (čti formou), kterou chcete ve fitness centru ukázat. Toto oblečení musí být pohodlné, sportovně funkční a sající pot. To jsou hlavní požadavky, které na oblečení máme. Nezapomeňte také na sportovní (ještě jednou), sportovní obuv, nikoliv žabky, pantofle, těžká „bagančata“ nebo snad konversky. Vaše obuv musí akceptovat silový i vytrvalostní výkon, tedy dostatečně pružnou, ale zároveň tvrdou podrážku. Do tašky si přibalte také ručník (ten budete nosit ve fitness centru stále s sebou), láhev s vodou, náhradní spodní prádlo (protože se samozřejmě po výkonu osprchujete) a hygienické potřeby. Není nic horšího, než kdybyste měli svoje spoluobčany obdarovat kusem svého tréninku (čti zápachem) třeba v prostředku hromadné dopravy.

Nechcete si poradit a seznamte se s fitness kulturou

Každé fitness centrum má svého člověka, který je vám k dispozici, aby vás provedl posilovnou. Je to buď trenér, obsluha na baru, zkušený fitness harcovník, jednoduše někdo, koho požádáte, jestli by vám neukázal (ochotně) alespoň základní věci v posilovně. Kde je kardio zóna, kde jsou šatny, toalety, kde najdete oblíbený benchpress nebo stojan na dřepy. Abyste dlouze nebloumali, a pokud najdete ochotného člověka, tak vřele doporučuji, abyste si nechali vysvětlit i fungování a nastavení strojů, se kterými se zde setkáte. „Šachování a čachrování“ s mašinou, u které je pro vás záhadou jen to, který sval se na ní cvičí, opět budou mít velmi blízko „kuriozitám z fitness centra“ a mohlo by to znamenat to, že se vám již příště nebude chtít do fitka právě proto, že se v něm zrovna necítíte.

Nutné je také seznámit se s fitness kulturou. Zde zmíním pouze důležitá pravidla…

  • Uklízejte si po sobě kotouče
  • Obkládejte si lavičky ručníkem
  • Nebuďte hluční, i když si myslíte, jak trénujete tvrdě, kolega vedle vaše pocity nesdílí
  • Neházejte a netřískejte náčiním, pokud máte na to, abyste ho zvedli. Tak máte i na to, abyste ho položili

Studujte a vzdělávejte se

Posouvání vaši tréninkových nebo silových hranic bez zranění, je přímo úměrné tomu, jak se dokážete učit a vzdělávat v oboru fitness tréninku, poznávání svého těla, cviků a jejich techniky. Nezapomínejte na to, a věnujte dostatek pozornosti i tomuto. Nechcete přece stagnovat a držet se na stejné úrovni jeden, dva nebo tři roky.

Vyzkoušejte osobního trenéra

A nyní možná k tomu nejdůležitějšímu. I když se vám to nezdá, tak investice do osobního trenéra vám ušetří mnoho času, ale i peněz. Budete schopni se dostat ke svému výsledku totiž daleko dříve. Stav prvních měsíců nebo roků tréninku bych nazval „plácáním ryby na suchu“. Je jen na vás, jak dlouho se takto budete chtít plácat vy samotní. Je to určité hledání cesty, objevování cviků a zkoušení technik, objevování fitness centra nebo sestavování sofistikovaných tréninkových plánů. To vše vás totiž čeká a fitness trenér (osobní trenér) vás na tuto cestu dokáže přivést daleko dříve, než ji objevíte sami. Zkrátí „plácající se“ dobu z jednoho až dvou let, třeba jen na půl roku. A přiznejme si, vidina toho, že byste se dostali ke chtěnému výsledku o rok dříve, je přeci skvělá. Investujte tedy a zkuste minimálně prvních 10 tréninků absolvovat s osobním trenérem.

První kroky v posilovně již máte za sebou (a nejen v posilovně), v našem dalším článku se můžete těšit na to, jak si seskládat trénink, a z čeho by se vlastně skládat měl.

 


 

Článek pro Vás připravil: Mgr. Jan Caha - garant a majitel vzdělávacího zařízení Fitness Institut, sportovní dietolog, FB - Jan Caha.